Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes
Kas ir Nazarovs?
- Īsi sakot, profesors, zinātņu doktors V.T.Nazarovs ir biomehāniskās stimulācijas radītājs, dzimis 1936.g.Baltkrievijā. Ir bijis pasniedzējs Rīgas Politehniskajā universitātē. Biomehānikas zinātniskās padomes priekšsēdētājs PSRS Zinātņu Akadēmijā, arī Minskas sporta akadēmijas biomehānikas katedras vadītājs. Biomehāniskā stimulācija tika izstradata 1977. gadā Rīgas Politehniskajā Institūtā. Vēlāk tika izveidots stimulacijas Instituts V.T.Nazarova Apes iela 5-37. V.T.Nazarova 10 izgudrojumu autors par BMS metodes ietekmi uz cilvēka organismu. Pēc PSRS sabrukuma pārc ēlās uz Vāciju, nodibināja tur klīniku, kur ārstēšana, veselības atjaunošana un rehabilitācija notiek tikai ar Nazarova aparatūru.
Kā darbojas BMS metode?
- Ja gribēsim definēt burtiski, tas būs mazliet „smagnēji”: biomehāniskā stimulācija ir periodiska, bieža mehāniska iedarbība uz muskuļiem ar mērķi tos vadīt vienlaicīgi ar fizioloģiskajām funkcijām (pirmkārt asinsriti). Iedarbība uz muskuli notiek tā šķiedru garenvirzienā, tāpat kā fizisku vingrinājumu laikā, vienlaicīgi pastiprinās muskuļu asinsrite un vielu maiņas procesi.
Starp citu, Sanktpēterburgas speciālistu veiktie pētījumi rāda, ka 1 BMS procedūra aizstāj 6 šeipinga nodarbības.
Kas ir oscilācija?
- Tas ir fizioloģiskas un mehāniskas iedarbības process uz cilvēka ķermeni ar noteiktas frekvences viļņu palīdzību. Svārstības jeb vilnis iet no viena galējā stāvokļa līdz otram un atgriežas sākuma stāvoklī, veidojot ciklu. Ciklu skaits sekundē vai hercos (Hz) ir pazīstams kā svārstību frekvence. Frekvence ir attiecīgi regulējama atbilstoši vajadzībām. Vilnis iet muskuļu šķiedru virzienā, tātad atbilstoši dabiskajām muskuļu kontrakcijām. Profesors Nazarovs izgudroja un pēc tam strādāja ar biomehāniskās stimulācijas metodi, izmantodams vienu šāda tipa viļņu motoru. Pauls Neimans nopirka no viņa patentu un konstruēja profesionālu kušeti, kurā iemontēja 10 šādus motorus. Visi 10 motori ir savstarpēji savienoti. Vibrācija izplatās visā kušetes platībā, līdz ar to iedarbība notiek visā cilvēka ķermenī. Tā arī ir oscilācija.
Kādēļ šāda metode domāta un kur to pielieto?
- Biomehāniskās stimulācijas terapiju vispirms sāka pielietot, lai ātrāk atveseļotos pēc operācijām, sevišķi sporta medicīnā – pēc traumām. Taču tagad metodes pielietošanas sfēra izplatījusies arī uz citām jomām, - uz kosmetoloģiju, uz dažādiem sporta-veselības virzieniem, kuru mērķis ir figūras korekcija, relaksācija, elastības un vingruma iegūšana.
Jautājums varbūt muļķīgs, bet … vai tas ir sāpīgi?
- Tieši otrādi, metodei ir psiholoģiska iedarbība, kuru sajūt kā vieglu masāžu un patīkamas izjūtas, tā atslābina.
Vai miostimulācija atšķiras no BMS?
- Jā, protams, ar iedarbības veidu. BMS – tā ir iedarbība uz muskuli ar vibrāciju, bet miostimulācijā iedarbība notiek ar elektrības vai ultraskaņas palīdzību. Bet, BMS iedarbības rezultāti tiek pētīti daudz ilgāku laiku.
Vai pēc BMS lietošana rodas noguruma sajūta?
- Ja seanss notiek tikai ar BMS, tad nē. Bet, ja notiek komplekss treniņš, tad nākas pasvīst, un, bez šaubām, arī nogumums būs jūtams. Taču arī vēlamo rezultātu varēs sasniegt daudz ātrāk.
Vai ēšanas paradumi var palikt tādi paši kā pirms tam?
- Ja ir vēlēšanās atjaunot muskuļu tonusu un nav nepieciešamības atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, tad var palikt iepriekšējais ēšanas režīms un ieradumi. Bet, ja cilvēkam ir mērķis samazināt svaru, tad jāievēro rekomendācijas, varbūt pat jānosaka individuāla ēšanas programma. Pretējā gadījumā, ja notiks mānīšanās, tad piemānīs viņš tikai pats sevi, un labi sapratīs, kāpēc ķermeņa apjoms saglabājas iepriekšējais vai pat pieaug. Lai kā būtu, bet pēc šīm procedūrām neviens nav palicis bez rezultāta.
Vai visiem būs vienāds rezultāts?
- Viss būs atkarīgs no cilvēka individuālajām īpatnībām. Pēc vienas un tās pašas programmas vienam vidukļa apkārtmērs var samazināties par 1 cm, bet citam par 4-7 cm. Daļu īpatnību mēs cenšamies ņemt vērā, sastādot treniņu programmu. Tieši tādēļ tam jānotiek kvalificēta instruktora vadībā.
Cik reāli atbrīvoties no kārnuma un iegūt pienācīgas muskuļu formas?
- Iespējams ir viss, bet šim nolūkam būs nepieciešams papildināt BMS programmu ar anaerobā (spēka) rakstura vingrojumiem, plus pievērst uzmanību ēšanai treniņu dienās, tas ir, lietot ar olbaltumvielām bagātu ēdienu.
Cik ilgā laikā var izveidot teicamu figūru?
- Zināms rezultāts būs vērojams jau pēc ceturtās nodarbības, biežāk pēc septītās. Taču, lai to nostiprinātu un panāktu pienācīgu līmeni, nepieciešams minimums 10 seansi 21 – 28 dienu laikā. BMS iedarbības efekts uz muskuļiem turpinās līdz 15 seansiem, un tas ir pierādīts, ka pēc tam sākas „pierašana”, tas ir, muskuļu nervu gali pārstāj reaģēt uz vibrāciju impulsiem un muskuļi beidz strādāt vajadzīgajā režīmā. Lai pēc pilna kursa iziešanas saglabātu formu, 2-3 mēnešu laikā drīkst saņemt profilaktiskus seansus, pēc tam kursu drīkst atkārtot.
Vai ir kādi ierobežojumi?
- Jā, grūtniecība, ādas slimības konkrētajā zonā, akūtas infekcijas, onkoloģija, tromboflebīts.
Kādi var būt blakusefekti?
- Metode tiek uzskatīta par drošu un, ja nav norādīto ierobežojumu, blakusefektu nav.
Cik ātri varētu apsēsties špagatā, ja cilvēks nemaz nav elastīgs un vingrs?
- Izvēloties noteiktu metodiku, kura paredzēta elastības palielināšanai, rēķinoties ar vecuma un citām īpatnībām, maksimālu elastību var sasniegt pēc 5 – 12 seansiem.